Technika medyczna
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać bieżące informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Odleżyny należą do bardzo częstych powikłań u osób obłożnie chorych. Niestety zdarza się, że problemy okołoodleżynowe wręcz przerastają problemy związane z chorobą pierwotną. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa. Ponadto chyba jak nigdzie indziej w przypadku odleżyn sprawdza się powiedzenie, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Czym są odleżyny? Są to ogniska martwicy powstałe w wyniku długotrwałego ucisku i niedokrwienia. W pierwszych etapach dotyczą skóry i tkanki podskórnej, w późniejszych mięśni a nawet kości. Najczęściej powstają na kości krzyżowej, pośladkach, piętach, łopatkach lub potylicy. W przypadku przyjęcia przez pacjenta pozycji bocznej najbardziej zagrożone są biodra, kostki i okolice barków i łokci.

Mechanizm powstawania odleżyn w skrócie można przedstawić następująco: długotrwały ucisk – niedokrwienie uciskanych tkanek, równoznaczne z ich niedotlenieniem i złym odżywieniem – zmiany skórne bez przerwania ciągłości – otwarta rana.

Jak zapobiegać odleżynom?

Podstawowa profilaktyka antyodleżynowa polega na możliwe częstej zmianie pozycji. Drugi w kolejności ale niemniej ważny jest masaż okolic narażonych na powstawanie odleżyn. Ponadto bardzo pomocne są artykuły przeciwodleżynowe takie jak materace, poduszki. Dzięki ich zastosowaniu możemy równomiernie rozłożyć nacisk na ciało lub w razie potrzeby odciążyć zagrożone miejsce całkowicie. Z pomocą przychodzi także farmakologia, najczęściej w postaci maści i kremów poprawiających ukrwienie.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl